Welcome to Space Pod Escape!

Multiplicative Comparisons – 4th Grade

How to play:

Here are objects that are found inside the space pod video. Be safe as you move around inside the 360 VR math video. Go below to start the escape room.

A

If the answer is  “A  find the number on or around this object.

B

If the answer is  “B  find the number on or around this object.

C

If the answer is  “C  find the number on or around this object.

D

If the answer is  “D  find the number on or around this object.

Start!

You may want a piece of paper to solve problems.

Question #1

A blue ball costs $7. A red ball costs 3 times as much as the blue ball. How much does the red ball cost? Please place a $ in front of your answer.

        A)  $19                     B)  $20

        C)  $21                     D)  $22

A)   Green Badge

B)   Red Badge

C)   Cowboy Hat

D)   Purple Badge

Question #2

A blue ball costs $4. A red ball costs 3 times as much as the blue ball. How much does the red ball cost? Please place a $ in front of your answer.

        A)  $11                     B)  $12

        C)  $13                     D)  $14

A)   Crate

B)   Pink Badge

C)   Trash Can

D)   Cowboy Hat

Type the numbers from the objects to get your first clue. Write the clues down as you will need all of them to unlock the master lock.

Clue Box

Question #3

A blue ball costs $4. A red ball costs 4 times as much as the blue ball. How much does the red ball cost? Please place a $ in front of your answer.

        A)  $13                     B)  $14

        C)  $15                     D)  $16

A)   Dodge Ball

B)   Pink Badge

C)   Cup

D)   Red Badge

Question #4

A betta fish costs $15 which is 3 times more than a regular gold fish. How much does a regular gold fish cost? Please place a $ in front of your anwer.

        A)  $5                     B)  $6

        C)  $7                     D)  $8

A)   Bowler Hat

B)   Green Badge

C)   Pink Badge

D)   Cowboy Hat

Type in the numbers to get your clue.

Clue Box

Question #5

A betta fish costs $21 which is 3 times more than a regular gold fish. How much does a regular gold fish cost? Please place a $ in front of your anwer.

        A)  $3                     B)  $5

        C)  $7                     D)  $9

A)   Green Badge

B)   Bowler Hat

C)   Cowboy Hat

D)   Dodge Ball

Question #6

A betta fish costs $18 which is 2 times more than a regular gold fish. How much does a regular gold fish cost? Please place a $ in front of your anwer.

        A)  $5                     B)  $7

        C)  $9                     D)  $11

A)   Cow

B)   Red Badge

C)   Purple Badge

D)   Pink Badge

Type in the numbers to get your clue.

Clue Box

Question #7

A large fishing pole costs $18 and a small pole costs $6. How many times as much does the large pole cost as the small pole?

        A)  2                     B)  4

        C)  3                     D)  6

A)   Cow

B)   Green Badge

C)   Purple Badge

D)   Blue Badge

 

Question #8

A large fishing pole costs $28 and a small pole costs $7. How many times as much does the large pole cost as the small pole?

        A)  2                     B)  4

        C)  6                     D)  8

A)   Purple Badge

B)   Cup

C)   Trash Can

D)   Crate

 

Type in the numbers to get your clue.

Clue Box

Input all the clues to escape the room.

MASTER LOCK

Did you escape?

Share your results with your teacher and parents. Tell them where the key and helmet were found and what the master clue is.